با دلارهایی که کی روش می گیرد باید توقع صعود از گروه داشته باشیم

نیما نکیسا پیشکسوت فوتبال کشورمان درباره تاثیر حضور شفر و برانکو در تیم های پرسپولیس و استقلال توضیحاتی را مطرح کرد.

به گزارش فانوس ، نیما نکیسا درباره تکرار قهرمانی تیم فوتبال پرسپولیس تهران در رقابت های لیگ برتر فوتبال بیان کرد: قهرمانی پرسپولیس برای تمام هواداران و پیشکسوتان ابن باشگاه مانند بازیکنان و کادرفنی شیرین است چراکه اقتدار پرسپولیس را در لیگ برتر اثبات می کند. امیدوارم این روند تا قهرمانی در لیگ قهرمانان آسیا تداوم یابد. این تیم از ابتدای فصل نشان داد لیاقت فتح جام را دارد اما زمانیکه خیالش از این موضوع راحت شد تا حدی تمرکزش کمتر شد که در فوتبال چنین امری طبیعی است.
ثبات مدیریت و کادرفنی دلیل اصلی قهرمانی پرسپولیس است
او درمورد دلیل اصلی قهرمانی پرسپولیس در لیگ اظهار داشت: ثبات مدیریت و کادرفنی دلیل اصلی قهرمانی پرسپولیس است. یادمان نرفته است که در سال های پیش این تیم به دلیل تغییرات مداوم بازیکنان و مربیان از کورس مدعیان خارج شده بود اما از زمان حضور برانکو با توجه به حمایتی که مدیریت از این سرمربی خوش فکر انجام داد بار دیگر به قدرت اول فوتبال ایران تبدیل شد.
برانکو کاری کرد که مربیان بزرگ خارجی قبلی در آن ناکام بودند
نکیسا خاطرنشان کرد: از طرفی توانایی های فنی بازیکنان و کادرفنی پرسپولیس هم را می توان یکی دیگر از دلایل اصلی موفقیت های اخیر این تیم نام برد. برانکو کاری انجام داد که در سال های پیش پرسپولیس با صرف مبالغ کلان و جذب مربیان بزرگ هم در انجام دادن آن ناکام بود. این امر نشان از کیفیت و هوش این مربی بی حاشیه دارد. ثبات در کادرفنی منجر به هماهنگی و هارمونی بازیکنان شد و این امر تکرار قهرمانی پرسپولیس را در فاصله سه هفته مانده به اتمام رقابت ها به دنبال داشت.
به جز گادوین منشا تمام بازیکنان پرسپولیس فصل ایده آلی داشتند
دروازه بان اسبق پرسپولیس تهران درباره کلیدی ترین نفرات در راه قهرمانی مجدد این تیم اظهار داشت: به جز گادوین منشا که در این فصل از روزهای اوجش فاصله گرفته است سایر بازیکنان پرسپولیس در شرایط ایده آلی بودند و تمام آنها مانند منشا در قهرمانی سهیم هستند. با این وجود من نقش سید جلال حسینی، وحید امیری، علی علیپور و علیرضا بیرانوند را در این قهرمانی تاثیرگذارتر می دانم.
نکیسا درمورد دلیل افت گادوین منشا نسبت به زمان بازی او در پیکان تصریح کرد: اصولا بازبکنان خارجی در سطح منشا با توجه به تعهدی که با باشگاه ها دارند سعی می کنند بهترین عملکردشان را ارائه دهند اما به صورت دقیق نمی توانم بگویم دلیل افت این مهاجم نیجریه ای در فصل جاری چیست. شاید منشا نتوانسته است خودش را با شرایط تیم بزرگی مانند پرسپولیس وفق دهد.
شفر و برانکو مربیانی نبودند که برای پرکردن جیب دلال ها به ایران بیایند چراکه آنها بار فنی فوتبال ایران را افزایش دادند
مربی سابق تیم های نفت تهران و مشکی پوشان مشهد درمورد تاثیر حضور مربیانی مانند برانکو ایوانکوویچ و وینفرد شفر در لیگ ایران گفت: همیشه گفته ام اگر در انتخاب مربیان خارجی با دقت عمل شود و مربیانی به فوتبال ایران بیایند که بار فنی آن را افزایش دهند می توانیم به اهدافمان نزدیک شویم اما اگر برعکس این موضوع عمل شود و مربیان خارجی بی کیفیت تنها برای پر کردن جیب خودشان و دلال ها وارد فوتبال کشورمان شوند، باید منتظر پسرفت این فوتبال باشیم. شفر و برانکو مربیان کارنامه دار و بادانشی هستند که سطح بازی استقلال و پرسپولیس را به استانداردها نزدیک کردند. شک ندارم اگر باشگاه استقلال قرارداد شفر را تمدید کند، فصل آینده رقابت جذابی را برای کسب قهرمانی لیگ شاهد هستیم.
اگر تیم های ایرانی تا این اندازه که مدنظر کی روش است بی کیفیت بودند، به راحتی راهی مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان نمی شدند
نکیسا درباره جنجال های ایجاد شده بین مربیان لیگ برتری با کارلوس کی روش برای حضور بازیکنان در اردوهای آماده سازی تیم ملی گفت: شاید کی روش برای اینکه بازیکنان تیم ملی را بیشتر برای آماده سازی در اختیار داشته باشد حق دارد اما شیوه بیان این درخواست به هیچ وجه درست نیست. سرمربی تیم ملی حق ندارد به این شکل درمورد همکارانش صحبت کند. اگر تیم های ایرانی و مربیان کشورمان تا این اتدازه ای که مدنظر کی روش است، بی کیفیت هستند به راحتی ۲ تیم ما به مرحله بعدی لیگ قهرمانان صعود نمی کردند و ذوب آهن هم در آستانه تحقق این امر قرار نمی گرفت. کی روش باید حرمت مربیان و بازیکنان را حفظ کند.
او افزود: اگر نوع گفتمان و انتقادات کی روش بهتر شود بدون شک مربیان ایرانی هم با کمال میل با تیم ملی همکاری می کنند چرا که در نهایت هدف همه موفقیت تیم ملی در جام جهانی است.
وقتی دلار به کی روش می دهیم انتظار صعود به دور دوم جام جهانی غیر منطقی نیست
دروازه بان تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه درمورد شانس صعود این تیم به مرحله بعدی جام جهانی ۲۰۱۸ اظهار کرد : زمانیکه مربی بزرگی مانند کارلوس کی روش را با قیمت نجومی به ایران می آوریم و هفت سال به او فرصت می دهیم، انتظار صعود به مرحله دوم جام جهانی غیر منطقی نیست در غیر این صورت به هیچ وجه صلاح نیست در بحران های اقتصادی این هزینه های گزاف را به سرمربی تیم ملی و آماده سازی این تیم اختصاص بدهیم.
 هواداران تیم ملی با ارائه بازی زیبا مقابل اسپانیا و پرتغال راضی می شوند
او افزود: تکلیف اسپانیا و پرتغال در سطح اول فوتبال جهان مشخص است و ما در وضعیت عادی نمی توانیم بگوییم تیم ملی از مرحله گروهی جام جهانی صعود می کند. باید انتظارات از کی روش و شاگردانش معقول باشد. فکر می کنم اگر تیم ما بتواند بازی های زیبایی در جام جهانی انجام دهد، رضایت مردم برآورده می شود.
کارشناس فوتبال کشورمان خاطرنشان کرد: تیم هایی مانند اسپانیا و پرتغال از لحاظ ساختار، شیوه مدیریت، استعدادیابی، کمیته های اقتصادی، مباحث مالی، تاکتیک پذیری و هر چیز دیگری که فکرش را بکنید، سال ها از فوتبال ایران جلوتر هستند. بازیکنان در کشورهای مدرن از دوران کودکی تاکتیک پذیری را یاد می گیرند و زمانیکه به سطح تیم ملی بزرگسالان می رسند دیگر سرمربی تیم زمان زیادی از تمرین را به این موضوع اختصاص نمی دهد درحالیکه در ایران اینگونه نیست و بازیکنان کشورمان زمانی که به سطح بازی در تیم های بزرگسالان می رسند باید تحت آموزش های تاکتیکی قرار بگیرند.
سیرالئون از تیم های دسته اولی ایران هم شکست می خورد
نکیسا درمورد حواشی بازی های تدارکاتی تیم ملی گفت: همه می دانند که هماهنگی این بازی ها از چه طریقی انجام می شود و چه افرادی از آن سود می برند. به نظر من بسیاری از تیم های لیگ دسته اول ایران به راحتی می توانستند تیمی مانند سیرالئون را شکست دهند. از طرفی تا جایی که من اطلاع دارم در کنار لغو بازی با سوریه، هماهنگی دیدار ایران و یونان هم به مشکل خورده است. اگر این دیدار هم لغو شود، واویلا است چراکه یونان بهترین حریف تدارکاتی ایران پیش از جام جهانی ۲۰۱۸ است. در شرایطی که دیگر تیم های آسیایی مانند ژاپن، عربستان، کره جنوبی و استرالیا با انجام دادن بازی با تیم های درجه یک دنیا به بهترین شکل خودشان را برای حضور در جام جهانی آماده می کنند باید تاسف خورد که دیدار ایران و یونان هم لغو شود.
او ادامه داد: اعتقاد دارم فدراسیون فوتبال باید این موضوع را مدیریت کند چراکه ایران قرار است در جام جهانی به مصاف حریفانی برود که یک سر و گردن از ما بالاتر هستند. در شان و شخصیت تیم ملی ایران به عنوان بهترین تیم آسیا و یکی از تیم های شرکت کننده در جام جهانی نیست که چنین اتفاق هایی در بازی های تدارکاتی اش رخ بدهد.
شفر اعتماد به نفس بازیکنان استقلال را بازگرداند
نکیسا درمورد بازگشت استقلال به اوج با هدایت وینفرد شفر آلمانی تصریح کرد: شفر شرایط بسیار خوبی در استقلال به وجود آورده و با تزریق فعل خواستن به این تیم کاری کرده که اعتماد به نفس به بازیکنان استقلال بازگشته است. نتایج این تیم در لیگ برتر، جام حذفی و لیگ قهرمانان آسیا نشان می دهد که شفر بدون دلیل در ۲ جام جهانی شرکت نکرده است. استقلال و پرسپولیس قوی تیم ملی قدرتمند تری را هم به دنبال دارند و در کنار آن جذابیت لیگ را هم افزایش می دهند.
لیگ ایران تحت تاثیر وضعیت اقتصادی کشور است
کارشناس فوتبال ایران درمورد نقاط قوت و تاریک لیگ هفدهم گفت: لیگ ایران تحت تاثیر وضعیت اقتصادی کشورمان قرار دارد و زمانیکه مسائل مالی دچار نوسان می شود شرایط باشگاه ها هم تحت تاثیر قرار می گیرد. بسیاری از تیم ها نتوانستند به تعهداتشان نسبت به بازیکنان عمل کنند. این امر جزء نکات منفی فوتبال ایران در سال های اخیر است. معرفی برخی بازیکنان به عنوان پدیده هم از نقاط قوت لیگ بود. از طرفی اردوهای تیم ملی به باشگاه ها ضربه زد.

Let’s block ads! (Why?)