نیمار؛ امید کشور خسته

      هیچ دیدگاهی برای نیمار؛ امید کشور خسته ثبت نشده

نوید صراف روزنامه نگار

فرهنگستان فوتبال ـ داستان های کلیشه ای کودکی فوتبالیست ها را اغلب شنیده ایم، داستان های که اکثراً با یک توپ فوتبال و بازی در کوچه و خیابان شروع می شود اما داستان زندگی نیمار، ستاره برزیلی پاری سن ژرمن، چیزی فراتر از بازی با توپ فوتبال در کوچه پس کوچه های برزیل بود. اون در پنجم فوریه سال ۱۹۹۲ در شهر موگی داس کروزس، از توابع پایتخت برزیل یعنی شهر سائوپائولو، به دنیا آمد و پدرش، نیمار داسیلوا سانتوس سینیور، تصمیم گرفت فرزندش هم نام او باشد و به همین دلیل، اسم پسرش را نیمار داسیلوا سانتوس جونیور گذاشت، این ترتیب پدر، نیمار بزرگ شد و پسر، نیمار کوچک.
درست چند روز بعد از تولد نیمار جونیور، پدر خانواده که خود یک فوتبالیست بود، تصمیم گرفت که به سنت وینسنت نقل مکان کنند، جایی که نیمار جونیور توانست با راهنمایی ها و تمرینات پدرش، برای تیم سانتوس پا به توپ شود. حالا این نیمار ۱۵ ساله بود که با حقوق ماهینانه ۱۰۰۰۰ رئال (واحد پول برزیل)، به خانواده اش از نظر مالی کمک می کرد. حقوقی که البته سال بعد و در ۱۶ سالگی با توجه به درخشش به ۲۵ هزار رئال افزایش پیدا کرد و موجب شد آنها با خرید اولین منزل شخصی شان، از دردسر مستاجری و اسباب کشی مداوم رهایی یابند.

در ۱۵ آپریل ۲۰۱۰، در جام کوپا دو برزیل و در مرحله یک شانزدهم، نیمار با زدن ۵ گل برای سانتوس در مصاف با گوارانی، به عنوان ستاره بازی معرفی شد. عملکرد عالی ستاره نوظهور برزیلی، توجه رسانه های جهان را به خود جلب کرد و کار به جایی کشید که برخی او را با اسطوره هایی همچون پله و رونالدو نازاریو مقایسه کردند! اکنون اولین چیزی که با شنیدن نام نیمار جونیور به ذهن تان می رسد چیست؟ فوق ستاره؟ دریبل؟ مهارنشدنی؟ توپ طلا؟ امید یک کشور؟ این آخری دقیقاً همان چیزی ست که ستاره برزیلی بار سنگین مسئولیت اش را روی شانه های نحیف خود احساس می کند.
پله اسطوره تکرارنشدنی برزیل در آن مقطع در مورد ستاره جوان گفت: «با شرایطی که نیمار دارد، نگه داشتن اش در برزیل کاری غیرممکن است. او برای درخشش زاده شده و برزیل به او افتخار خواهد کرد.»
پیش بینی پله خیلی زود رنگ واقعیت به خود گرفت و سال ۲۰۱۳، نیمار با هجوم پیشنهادات از تیم های بزرگ اروپایی مثل بارسلونا، رئال مادرید و چلسی مواجه شد و برای جدایی از سانتوس، به مشتری هایش چراغ سبز نشان داد و در نهایت نیز با وجود پیشنهاد بالاتر رئال، جونیور به پیشنهاد سینیور، پیراهن آبی واناری ها را بر تن کرد، پیراهنی که البته سال پیش با دریافت ۲۲۲ میلیون یور از تن درآورد و برای تصاحب توپ طلا، بار سفر به مقصد پاریس بست.

اما حالا و با شروع جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه، چشمان میلیون ها برزیلی به ساق پاهای نیمار دوخته شده، برزیلی هایی که معتقدند اگر نیمار در ۲۰۱۴ مصدوم نمی شد، سلسائو مقابل آلمان زانو نمی زد، برزیلی هایی که امیدوارند با درخشش نیمار بال درآورند و به سمت مجسمه مسیح در ریودوژانیرو پرواز کنند، روی شانه های مسیح بنشینند و با خوشحالی و سرمستی در گوش عیسی از منجی جدیدشان یعنی نیمار سخن بگویند تا او هم بفهمد منجی جدیدی در برزیل ظهور کرده است.

Let’s block ads! (Why?)